Nepal - ustrój


Federalna Demokratyczna Republika Nepalu położona jest w Azji z sercu Himalajów. Od północy graniczy z Chinami, a od południa, wschodu i zachodu z Indiami i nie posiada dostępu do morza.

Nepal - ustrój

Federalna Demokratyczna Republika Nepalu położona jest w Azji z sercu Himalajów. Od północy graniczy z Chinami, a od południa, wschodu i zachodu z Indiami i nie posiada dostępu do morza.

Południową część kraju pokrywa teren pagórkowaty i wyżyny pokryte dżunglą, ale większość terytorium tego niewielkiego państewka pokrywają wysokie góry, dlatego też przyjeżdża tu wielu alpinistów, w celu zdobycia najwyższych szczytów świata i zmierzenia się z trudnymi górskim warunkami.

Na północy rozciąga się bowiem pasmo Himalajów z najwyższym szczytem świata Mont Everest (Czomolungma) - 8850 m n.p.m. oraz siedem innych szczytów powyżej 8000 m. W środkowej części Nepalu położone są Himalaje Małe o wysokości szczytów 2400-4300 m n.p.m. równie chętnie odwiedzane przez turystów.

Ze względu na warunki geograficzne Nepal jest jednym z najsłabiej zurbanizowanych państw na świecie. Mimo tak nieprzychylnych człowiekowi warunków naturalnych Napal ma stosunkowo dużą liczbę mieszkańców, która wynosi ponad 28 mln. Większość osób zamieszkuje Dolinę Kathmandu, w której położonych jest kilka dużych miast m.in. stolica kraju Kathmandu, Patari, Biratnagar, Bhaptapur.

Właśnie górzyste ukształtowanie terenu stało się źródłem dochodu kraju i jego mieszkańców. Turyści przybywający do Nepalu, aby zdobywać kolejne ośmiotysięczniki muszą ponosić opłaty licencyjne wydawane przez nepalskie władze.

Na przekroczenie granicy wymagane jest posiadanie nepalskiej wizy oraz ważnego paszportu. Wizy otrzymać można w placówkach dyplomatycznych np. ambasady w Berlinie lub w New Dehli oraz na niektórych przejściach granicznych. Wiza turystyczna jednorazowa na 60 dni kosztuje 30 USD, a wielokrotnego przekraczania granicy w okresie 60 dni – kosztuje również 60 USD.

W przypadku wjazdu na teren kraju samochodem pobierana jest opłata za każdy dzień przebywania na terenie kraju. Ważne jest posiadanie zaświadczenia o stanie zdrowia, ponieważ nosiciele wirusa HIV nie są wpuszczani na teren kraju, w celu zapobieżenie rozprzestrzenianiu się tej choroby.

Polska nie posiada placówki dyplomatycznej w Nepalu, za spr